دوربین مداربسته بی سیم جدیدا به دلیل کاهش هزینه‌ها و مدت زمان نصب، در میان کاربران بسیار محبوبیت یافته است. دوربین‌ های بی سیم امکان نصب سیستم مداربسته در جا‌هایی که امکان سیم کشی وجود ندارد را نیز فراهم کرده اند. در گذشته دوربین های بیسیم به دو نوع دیجیتالی و آنالوگ  وجود داشتند اما با پیشرفت  روز افزون تکنولوژی، عملا تولید دوربین های بی سیم آنالوگ متوقف شده است.
امروزه دوربین مدار بسته بیسیم با برد بالا به یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین ابزار و تجهیزات جهت افزایش و تامین امنیت مراکز و محیط ها و امکان مختلف بدل شده است و همین امر سبب شده تا سوالات زیادی در مورد این تجهیزات کاربردی مطرح شود.
امنیت یکی از مولفه های مهم و بسیار کاربردی در تداوم و پیشرفت یک حرفه تلقی می شود به طوری که بسیاری از مدیران و صاحبان شرکت ها و حتی کارخانه های بزرگ جهت تامین امنیت اموال و حتی پرسنل خویش سالانه هزینه های سنگینی می پردازند. طبیعی است که در مسیر تامین امنیت، صاحبان صنایع ایمنی و تکنولوژی نیز از قافله عقب نمانده اند و سعی در یافتن راهکارهای مقرون به صرفه تر بوده و هستند.
یکی از بهترین، مناسب ترین و به صرفه ترین راه ها جهت تامین امنیت محیط داخلی و حتی بیرونی شرکت ها و ادارات، صنایع و کارخانه ها، کسب و کارهای کوچک و بزرگ و حتی منازل مسکونی، خرید دوربین مدار بسته بیسیم است.
بهتر است بدانید که دوربین های مدار بسته بیسیم انواع و اقسام مختلفی دارند که ممکن است سبب سردرگمی کاربر در زمان خرید دوربین مدار بسته بیسیم شود. ما در این مطلب قصد داریم به آنالیز دقیق و مفصل دوربین های مدار بسته بیسیم و همچنین معایب و مزایای آن ها نسبت به سایر دوربین های مدار بسته بپردازیم. لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

نحوه عملکرد دوربین مداربسته بی سیم

دوربین مداربسته بی سیم نوعی دوربین‌ مداربسته است که اطلاعات حاوی تصویر، صدا و تنظیمات دوربین را توسط یک ارسال‌کننده ی بی سیم برای نقطه‌ ی دیگری می فرستد. اکثر  مدل های  دوربین مداربسته بی سیم از  سرپیچ لامپ و یا یک کابل جهت تامین برق خود استفاده می‌کنند و بی سیم بودن این نوع دوربین مداربسته بیشتر به نحوه ارسال اطلاعات آن‌ اشاره دارد.
دوربین مداربسته بی سیم جدیدا به دلیل کاهش هزینه‌ها و مدت زمان نصب، در میان کاربران بسیار محبوبیت یافته است. دوربین‌ های بی سیم امکان نصب سیستم مداربسته در جا‌هایی که امکان سیم کشی وجود ندارد را نیز فراهم کرده اند. در گذشته دوربین های بیسیم به دو نوع دیجیتالی و آنالوگ  وجود داشتند اما با پیشرفت  روز افزون تکنولوژی، عملا تولید دوربین های بی سیم آنالوگ متوقف شده است و همه مدلهای دوربین مداربسته بی سیم به صورت دیجیتالی تولید می شوند.

دوربین های مدار بسته بی سیم آنالوگ با استفاده از تبدیل سیگنال‌ تصویر به سیگنال‌ رادیویی انتقال اطلاعات تصاویر را را فراهم می آورند. خروجی فرکانسی این نوع دوربین‌های مدار بسته متناسب با برد آن‌ها متغیر است و همانطور که گفتیم در سالهای اخیر استفاده از آن‌ها بسیار محدود و تقریبا متوقف شده‌ است.

دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ

دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ با وجود سادگی و قیمت پایینی که دارد، اشکالات و نواقص زیادی دارد که کاربرد این نوع دوربین را محدود کرده است. اولا اینکه سیگنال این دوربین‌ شدیدا به نویزهای مغناطیسی و شرایط محیطی حساس می باشد. در حقیقت وقتی که موانع محیطی زیادی حضور داشته باشند و یا شرایط آب و هوایی مرطوب حاکم باشد، سیگنال دوربین شدیدا با افت مواجه خواهد شد.

دوما اینکه کمپانی های معروف و معتبر دوربین‌های مداربسته برای تولید دوربین‌های آنالوگ تمایل کمتری نشان می‌دهند و تنها دوربین‌های بی سیم آنالوگ موجود در بازار ایران از دوربین‌هایی با برند غیر معتبر هستند و معمولاً عمر مفید پایینی دارند.

اما دوربین‌های مدار بسته بی سیم دیجیتالی عمدتا از فناوری Wifi  جهت ارسال اطلاعات تصویر استفاده می‌کنند. و نقاط قوت بسیاری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند، از جمله اینکه پهنای باند انتقال اطلاعات در این دوربین ها بیشتر بوده و از نویزهای الکترومغناطیسی تاثیر کمتری می پذیرند.

قیمت دوربین مداربسته بیسیم چرخشی

تفاوت های دوربین مداربسته بی سیم و وای فای در چیست؟

به طور کلی عبارت دوربین مداربسته بی سیم معرف دوربین هایی می باشد که جهت انتقال تصاویر و اطلاعات خود از کابل استفاده نمی کنند. بدیهی است که به کلیه لوازم الکترونیکی که برای انتقال دیتای خود به کابل نیاز ندارند بی سیم گفته می شود . دوربین های مدار بسته wifi نیز در واقع زیر مجموعه ای از طیف گسترده ی دوربین های مداربسته بی سیم هستند که اطلاعات و تصاویر خود را به صورت بی سیم منتقل می کنند.

وایرلس

مقایسه سیستم دوربین مداربسته بی سیم با دوربین مداربسته سیمی

دوربین های مداربسته سیمی از تعدادی دوربین مداربسته و یک رکوردر مرکزی تشکیل شده اند و به صورت یک پکیج کار میکنند و امکان افزودن هر تعداد دلخواه دوربین به این سیستم به راحتی فراهم است. عملیات نصب و اجرای سیستم های دوربین مداربسته سیمی نیازمند سیم کشی بوده و بنابراین حضور نصاب در محل نصب الزامی می باشد.

اما یک دوربین مداربسته بی سیم برای آغاز کار خود نیازی به سیم کشی و دیگر لوازم جانبی ندارد . عمدتا دوربین های مداربسته بی سیم به دلیل استفاده از کارت حافظه دیگر به هارد نیاز ندارند و در نتیجه نیازی هم به رکوردر مرکزی نخواهند داشت. چرا که مدیریت فیلم برداری توسط خود دوربین مداربسته بی سیم انجام می گردد. در حالت کلی اگر به تعداد محدودی دوربین مداربسته نیاز دارید، بهتر است از دوربین های بی سیم که ذخیره اطلاعات در آن ها بر روی کارت حافظه انجام می گیرد و از لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه تر و ارزانتر از دوربین های سیمی هستند، استفاده کنید.

انواع دوربین مداربسته بی سیم

دوربین های مداربسته بی سیم چرخشی: دوربین های بی سیم علاوه بر مدلهای ثابت، نوع دیگری نیز دارند که می تواند در زوایای مختلف از قبل تعیین شده ای بچرخد و در نتیجه زاویه دید بیشتری را برای کاربر فراهم نماید. برخی از مدلهای دوربین مداربسته بی سیم چرخشی مجهز به زوم اپتیکال هستند  و ارسال اطلاعات و تصاویر خود را با استفاده از باند فرکانسی و به صورت WiFi انجام می دهند. دوربین های مداربسته چرخشی برد وایرلس داخلی داشته و برای کاربردهای مسکونی مناسب هستند و اکثر مدلهای آن زوم اپتیکال نداشته و دارای زوم دیجیتال هستند.

دوربین مداربسته بی سیم چرخشی

دوربین مداربسته بی سیم لامپی:

نوعی از دوربین های مداربسته بی سیم نیز وجود دارند که به فرم لامپ طراحی شده و به بازار عرضه می شوند، به این دوربین ها لامپی یا وای فای لامپی گفته می شود. این دوربین را گاها دوربین مخفی یا جاسوسی نیز می نامند اما در اصل این دوربین به دلیل اهداف دیگری به صورت لامپ طراحی و تولید شده است.

دوربین لامپی نوعی دوربین مداربسته بی سیم است که با تکنولوژی wifi کار می کند و دارای درگاه ورودی کارت حافظه می باشد. این دوربین مداربسته به این دلیل به شکل لامپ طراحی شده است که به آسانی نصب شود و دیگر نیازی به تامین برق با سیم کشی نداشته باشد. دوربین مداربسته بی سیم لامپی به سهولت به سریچ لامپ اتاق و یا سرپیچ های دیواری نصب شده و تنها با زدن کلید می توان تصاویر دوربین مداربسته لامپی را بر روی تلفن همراه دید و دوربین کار ضبط را شروع می کند.

دوربین مدار بسته بیسیم لامپی یکی از جذاب ترین و محبوب ترین دوربین های مدار بسته بیسیم به شمار می آید. این مدل دوربین های مدار بسته به گونه ای طراحی شده اند که کمتر جلب توجه کند و به عبارتی مخفی هستند. همانگونه که از نام این دوربین ها مشخص است، اغلب این دوربین های مدار بسته به شکل حباب لامپ طراحی می شوند و باعث می شود افراد کمتر متوجه دوربین مخفی موجود در آن شوند.
نصب دوربین مدار بسته بی سیم لامپی بسیار آسان است و همچنین قابلیت های دیگری از جمله قابلیت اتصال به وای فای، ضبط تصاویر به صورت 360 درجه یا تمام تصویر و … را نیز داراست که می توان این مدل دوربین را یکی از کاملترین و مجهزترین دوربین های مدار بسته حال حاضر تلقی نمود.

مزایای استفاده از دوربین های مدار بسته بی سیم

مهم ترین و اساسی ترین مزیت این دوربین ها را می توان عدم نیاز آن ها به سیم کشی و کابل کشی دانست که نتیجه ی این امر سرعت و سهولت در نصب این دوربین های مداربسته می باشد. اگر خانه یا محل کاری را اجاره نموده اید و هر ساله یا چند سال یکبار بایستی اسباب کشی و تغییر مکان داشته باشید، استفاده از این نوع دوربین ها بسیار به صرفه تر خواهد بود. قابلیت ضبط تصاویر تا 64 گیگ بر روی حافظه داخلی، قیمت پایین این دوربین ها به دلیل عدم نیاز به DVR  از مزایای دیگر دوربین های بی سیم به شمار می آیند.

دوربین مدار بسته بیسیم با برد بالا

دوربین مدار بسته بیسیم با برد بالا را می توان یکی از قدرتمندترین و سریع ترین دوربین های مدار بسته حال حاضر در دنیا دانست. مهم ترین مولفه هایی که سبب جذابیت و فروش بالای این دوربین ها شده است، وضوح تصویر و شعاع عملیاتی بسیار بالا، سرعت و عملکرد قوی تر نسبت به سایر دوربین ها و همچنین تنوع در اَشکال و مدل های آن ها می باشد.
یکی از دلایلی که به این نوع دوربین های مدار بسته، برد بالا می گویند این است که می توان تنها با داشتن یک گوشی موبایل و وای فای تصاویر ضبط شده و یا در حال ضبط آن را مشاهده نمود و این برای بسیاری از افرادی که از محل نصب دوربین و یا شرکت و کارخانه ی خود دور هستند نیز این اجازه را می دهد که از راه دور هم بتوانند بر اوضاع محیط مد نظر خویش تسلط و نظارت کافی را داشته باشند.
همچنین یکی دیگر از عواملی که سبب محبوبیت دوربین های مدار بسته بیسیم با برد بالا گردیده است عدم نیاز به کابل و سیم جهت اتصال به دستگاه و همچنین برد بالای آن در محیط های مختلف و نیز وجود حافظه قوی در آن ها می باشد. در ادامه به طور کامل تر در مورد مدل های مختلف و ویژگی های جذاب و برتری های این دسته از دوربین های مدار بسته بیشتر توضیح می دهیم.

قیمت دوربین مداربسته بیسیم چرخشی

یکی از ضعف های برخی از دوربین های مدار بسته را می توان به عدم چرخش دوربین و یا ثابت بودن آن ها دانست. در سال های اخیر دوربین های مدار بسته بیسیم چرخشی نیز به بازار آمده اند و این مشکل را برطرف کرده اند که همین امر سبب افزایش محیط تحت نظارت دوربین ها گردیده است. در صورتی که یک دوربین مدار بسته ثابت و بدون چرخش باشد طبیعتا نقاط کور که در دیدرس دوربین نیستند سبب کاهش امنیت آن محیط می گردد.
وجود و امکان قابلیت چرخش در مدل های جدید دوربین های مدار بسته بیسیم را می توان یکی از بهترین دلایل محبوبیت این دسته از دوربین های مداربسته برشمرد.

چرخشی

دوربین مداربسته بدون نیاز به سیم کشی

طبیعتا هر اندازه یک دوربین مدار بسته به سیم کشی و کابل کمتری نیاز داشته باشد نصب و استفاده از آن به مراتب آسان تر خواهد بود. به عبارتی کمتر دست و پاگیر می شود و نیازی به خرید سیم و کابل هم نخواهد بود پس هزینه ی کمتری نیز از این بابت صرف خواهد شد.
به لطف پیشرفت و توسعه تکنولوژی دوربین های مدار بسته، امروزه دوربین های مدار بسته بیسیم به بازار جهانی عرضه شده است و به نوبه ی خود، تحول بزرگی در این نوع دوربین ها را رقم زده است.

معایب دوربین مداربسته بیسیم

دوربین های مدار بسته بیسیم در کنار تمام ویژگی های مثبتی که دارند ممکن است ضعف هایی نیز داشته باشند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
اولین و مهم ترین ضعف بعضی از دوربین های مدار بسته بیسیم، امکان از کار انداختن فعالیت آن ها توسط نویزهای قوی است به طوری که سبب اختلالات مختلف و جدی در ضبط و نمایش تصاویر در آن ها می گردد. البته این موضوع در برخی از دوربین های مدار بسته بیسیم پیشرفته تر برطرف گردیده است و نویزها تاثیر کمتری بر روی عملکرد دستگاه دارند.
دومین عیب دوربین های مدار بسته بیسیم مسئله آنتن وایرلس یا وای فای است. در برخی از مدل های دوربین های مدار بسته بیسیم از وای فای جهت اتصال و ارسال تصاویر و فیلم به سرور و سیستم استفاده می شود و طبیعتا هر لحظه که اینترنت و وای فای یا آنتن قطع شود این اتصال هم قطع خواهد شد و در صورتی که در این لحظات اتفاق مهمی رخ دهد هیچ تصویری ضبط نمی شود.

  •  
  • دوربین مداربسته بیسیم مخفی

دوربین مدار بسته بیسیم حافظه دار

در نسل های اولیه دوربین های مدار بسته، امکان نصب حافظه یا هارد و کارت های ذخیره دیتا و داده ها وجود نداشت لذا امکان بازبینی فیلم های دوربین ها وجود نداشت و همین امر یکی از بزرگترین ضعف ها و عیب های آن ها به شمار می رفت. اما خوشبختانه امروزه این امکان در دوربین های مدار بسته بیسیم حافظه دار کاملا برطرف شده است به طوری که حتی می توانند تصاویر و فیلم های ضبط شده را تا مدت طولانی در خود ذخیره و نگهداری کنند.
البته دوربین های مدار بسته بیسیم حافظه دار دارای حافظه های متنوعی هستند که در رایج ترین نوع این دوربین ها، تصاویر و فیلم ها حتی تا بیش از 7 روز یا یک هفته نیز در حافظه محفوظ هستند. ضمنا برخی از این دوربین ها حافظه ای 64 گیگابایتی نیز دارند.

قیمت دوربین مدار بسته بیسیم

دوربین های مدار بسته بیسیم تنوع بسیاری از لحاظ عملکرد و همچنین انواع و اقسام مختلفی دارند و همین امر سبب تنوع در بازه قیمتی آن ها نیز شده است. البته با توجه به نوسانات نرخ ارز در بازار و خارجی و وارداتی بودن اغلب این دوربین ها، قیمت این محصولات طی سال های اخیر دچار نوسانات شدیدی گردیده است.
دوربین های مدار بسته آنالوگ قیمت بسیار پایین تری دارند ولی دوربین های مدار بسته جدیدتر با توجه به کاربرد آن ها و همچنین وضوح تصاویر و فیلم های ضبط شده، اَشکال و دارا بودن امکانات و قابلیت هایی همچون اتصال به وای فای، برد و یا شعاع عملیاتی آن ها و تعداد آنتن ها، شرکت سازنده و … قیمت های متفاوت تر و البته بالاتری دارند.

کلام آخر

در این مطلب با انواع و اقسام مختلف دوربین های مدار بسته بیسیم و همچنین دلایل محبوبیت آن ها بیشتر آشنا شدیم. از طرفی هم به معایب و همچنین قیمت دوربین های مدار بسته بیسیم پرداختیم. فراموش نکنیم با توجه به پیشرفت های روزافزون صنایع و کارخانه های دوربین سازی و همچنین افزایش نیاز اماکن و صنایع و مراکز مختلف به این نوع دوربین ها، انتظار می رود به زودی شاهد رشد فروش این نوع دوربین ها و همچنین محبوبیت آن ها در میان کاربران باشیم.

  • پک دوربین وایرلس
  • پک دوربین وای فای
  • دوربین مدار بسته وای فا

Table of Contents