دوربین مداربسته بی سیم جدیدا به دلیل کاهش هزینه‌ها و مدت زمان نصب، در میان کاربران بسیار محبوبیت یافته است. دوربین‌ های بی سیم امکان نصب سیستم مداربسته در جا‌هایی که امکان سیم کشی وجود ندارد را نیز فراهم کرده اند. در گذشته دوربین های بیسیم به دو نوع دیجیتالی و آنالوگ  وجود داشتند اما با پیشرفت  روز افزون تکنولوژی، عملا تولید دوربین های بی سیم آنالوگ متوقف شده است.

نحوه عملکرد دوربین مداربسته بی سیم

دوربین مداربسته بی سیم نوعی دوربین‌ مداربسته است که اطلاعات حاوی تصویر، صدا و تنظیمات دوربین را توسط یک ارسال‌کننده ی بی سیم برای نقطه‌ ی دیگری می فرستد. اکثر  مدل های  دوربین مداربسته بی سیم از  سرپیچ لامپ و یا یک کابل جهت تامین برق خود استفاده می‌کنند و بی سیم بودن این نوع دوربین مداربسته بیشتر به نحوه ارسال اطلاعات آن‌ اشاره دارد.

نحوه عملکرد دوربین مداربسته بی سیم

 

دوربین مداربسته بی سیم جدیدا به دلیل کاهش هزینه‌ها و مدت زمان نصب، در میان کاربران بسیار محبوبیت یافته است. دوربین‌ های بی سیم امکان نصب سیستم مداربسته در جا‌هایی که امکان سیم کشی وجود ندارد را نیز فراهم کرده اند. در گذشته دوربین های بیسیم به دو نوع دیجیتالی و آنالوگ  وجود داشتند اما با پیشرفت  روز افزون تکنولوژی، عملا تولید دوربین های بی سیم آنالوگ متوقف شده است و همه مدلهای دوربین مداربسته بی سیم به صورت دیجیتالی تولید می شوند.

دوربین های مدار بسته بی سیم آنالوگ با استفاده از تبدیل سیگنال‌ تصویر به سیگنال‌ رادیویی انتقال اطلاعات تصاویر را را فراهم می آورند. خروجی فرکانسی این نوع دوربین‌های مدار بسته متناسب با برد آن‌ها متغیر است و همانطور که گفتیم در سالهای اخیر استفاده از آن‌ها بسیار محدود و تقریبا متوقف شده‌ است.

دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ

دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ با وجود سادگی و قیمت پایینی که دارد، اشکالات و نواقص زیادی دارد که کاربرد این نوع دوربین را محدود کرده است. اولا اینکه سیگنال این دوربین‌ شدیدا به نویزهای مغناطیسی و شرایط محیطی حساس می باشد. در حقیقت وقتی که موانع محیطی زیادی حضور داشته باشند و یا شرایط آب و هوایی مرطوب حاکم باشد، سیگنال دوربین شدیدا با افت مواجه خواهد شد.

دوما اینکه کمپانی های معروف و معتبر دوربین‌های مداربسته برای تولید دوربین‌های آنالوگ تمایل کمتری نشان می‌دهند و تنها دوربین‌های بی سیم آنالوگ موجود در بازار ایران از دوربین‌هایی با برند غیر معتبر هستند و معمولاً عمر مفید پایینی دارند.

اما دوربین‌های مدار بسته بی سیم دیجیتالی عمدتا از فناوری Wifi  جهت ارسال اطلاعات تصویر استفاده می‌کنند. و نقاط قوت بسیاری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند، از جمله اینکه پهنای باند انتقال اطلاعات در این دوربین ها بیشتر بوده و از نویزهای الکترومغناطیسی تاثیر کمتری می پذیرند.

تفاوت های دوربین مداربسته بی سیم و وای فای در چیست؟

به طور کلی عبارت دوربین مداربسته بی سیم معرف دوربین هایی می باشد که جهت انتقال تصاویر و اطلاعات خود از کابل استفاده نمی کنند. بدیهی است که به کلیه لوازم الکترونیکی که برای انتقال دیتای خود به کابل نیاز ندارند بی سیم گفته می شود . دوربین های مدار بسته wifi نیز در واقع زیر مجموعه ای از طیف گسترده ی دوربین های مداربسته بی سیم هستند که اطلاعات و تصاویر خود را به صورت بی سیم منتقل می کنند.

مقایسه سیستم دوربین مداربسته بی سیم با دوربین مداربسته سیمی

دوربین های مداربسته سیمی از تعدادی دوربین مداربسته و یک رکوردر مرکزی تشکیل شده اند و به صورت یک پکیج کار میکنند و امکان افزودن هر تعداد دلخواه دوربین به این سیستم به راحتی فراهم است. عملیات نصب و اجرای سیستم های دوربین مداربسته سیمی نیازمند سیم کشی بوده و بنابراین حضور نصاب در محل نصب الزامی می باشد.

اما یک دوربین مداربسته بی سیم برای آغاز کار خود نیازی به سیم کشی و دیگر لوازم جانبی ندارد . عمدتا دوربین های مداربسته بی سیم به دلیل استفاده از کارت حافظه دیگر به هارد نیاز ندارند و در نتیجه نیازی هم به رکوردر مرکزی نخواهند داشت. چرا که مدیریت فیلم برداری توسط خود دوربین مداربسته بی سیم انجام می گردد. در حالت کلی اگر به تعداد محدودی دوربین مداربسته نیاز دارید، بهتر است از دوربین های بی سیم که ذخیره اطلاعات در آن ها بر روی کارت حافظه انجام می گیرد و از لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه تر و ارزانتر از دوربین های سیمی هستند، استفاده کنید.

انواع دوربین مداربسته بی سیم

دوربین های مداربسته بی سیم چرخشی: دوربین های بی سیم علاوه بر مدلهای ثابت، نوع دیگری نیز دارند که می تواند در زوایای مختلف از قبل تعیین شده ای بچرخد و در نتیجه زاویه دید بیشتری را برای کاربر فراهم نماید. برخی از مدلهای دوربین مداربسته بی سیم چرخشی مجهز به زوم اپتیکال هستند  و ارسال اطلاعات و تصاویر خود را با استفاده از باند فرکانسی و به صورت WiFi انجام می دهند. دوربین های مداربسته چرخشی برد وایرلس داخلی داشته و برای کاربردهای مسکونی مناسب هستند و اکثر مدلهای آن زوم اپتیکال نداشته و دارای زوم دیجیتال هستند.

دوربین مداربسته بی سیم چرخشی

 

دوربین مداربسته بی سیم لامپی:

نوعی از دوربین های مداربسته بی سیم نیز وجود دارند که به فرم لامپ طراحی شده و به بازار عرضه می شوند، به این دوربین ها لامپی یا وای فای لامپی گفته می شود. این دوربین را گاها دوربین مخفی یا جاسوسی نیز می نامند اما در اصل این دوربین به دلیل اهداف دیگری به صورت لامپ طراحی و تولید شده است.

دوربین مداربسته بی سیم لامپی

دوربین لامپی نوعی دوربین مداربسته بی سیم است که با تکنولوژی wifi کار می کند و دارای درگاه ورودی کارت حافظه می باشد. این دوربین مداربسته به این دلیل به شکل لامپ طراحی شده است که به آسانی نصب شود و دیگر نیازی به تامین برق با سیم کشی نداشته باشد. دوربین مداربسته بی سیم لامپی به سهولت به سریچ لامپ اتاق و یا سرپیچ های دیواری نصب شده و تنها با زدن کلید می توان تصاویر دوربین مداربسته لامپی را بر روی تلفن همراه دید و دوربین کار ضبط را شروع می کند.

مزایای استفاده از دوربین های مدار بسته بی سیم

مهم ترین و اساسی ترین مزیت این دوربین ها را می توان عدم نیاز آن ها به سیم کشی و کابل کشی دانست که نتیجه ی این امر سرعت و سهولت در نصب این دوربین های مداربسته می باشد. اگر خانه یا محل کاری را اجاره نموده اید و هر ساله یا چند سال یکبار بایستی اسباب کشی و تغییر مکان داشته باشید، استفاده از این نوع دوربین ها بسیار به صرفه تر خواهد بود. قابلیت ضبط تصاویر تا 64 گیگ بر روی حافظه داخلی، قیمت پایین این دوربین ها به دلیل عدم نیاز به DVR  از مزایای دیگر دوربین های بی سیم به شمار می آیند.

علاقه مندی ها 0
مقایسه